درب شیشه ای اتوماتیک چیست؟

بعد از ساخت و ساز مهمترین قسمت برای امنیت خانه درب ساختمان است. درب ها انواع مختلفی دارند، ما در این مقاله از درب شیه ای اتوماتیک و علت باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای صحبت کرده ایم. امروزه درب های شیشه ای به دلیل زیبایی ظاهری، طول عمر بالا، طراحی های خاص و چشم نواز، سهولت در تردد، میزان حداکثری عبور نور، بهداشت محیط در میان مشتریان بسیار محبوب شده است. درب های شیشه ای دارای یک اپراتور و حسگر بسیار قوی می باشد. اپراتور درب و یا درب باز کن تمام اعمال درب های اتوماتیک که شامل بازشدن درب، انتظار و بسته شدن درب است را کنترل می کند و حسگر برای جلوگیری از برخورد درب با افراد می باشد.

مراحل راه اندازی يک سيستم درب اتوماتیک شیشه ای

 1. نصب تابلو و تجهيزات مکانيکی و الکتريکي سيستم درب اتوماتیک
 2. تکميل سيم بندي تابلو و ديگر تجهيزات سيستم درب اتوماتیک
 3. تنظيم يا ريگلارژ ميکرو سوئيچ های مسير حرکت درب شیشه ای
 4. تست مراحل باز و بسته شدن درب شیشه ای اتوماتیک
 5. تنظيم ميکرو پروسسور به روي حالت عملکرد مطلوب در اتومات شیشه ای

 اجزای مهم تشکیل دهنده ی درب شیشه ای اتوماتیک عبارتند از:

 • اپراتور
 • شیشه سکوریت با ضخامت
 • موتور
 • برد
 • کاور آلومینیوم یا استیل
 • ریموت
 • حسگرها – چشمی ها
 • تجهیزات امنیتی
 • چرخ دنده و گیربکس
 • فلاشر
 • قفل برقی و مکانیکی درب اتوماتیک

معمولا از این درب ‌ها برای ورودی بانک ها، مراکز خرید، هتل ها، فرودگاه ها، مراکز اداری و درمانی استفاده می‌کنند، مهم‌ترین علت آن سهولت در رفت و آمد افراد است.

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

 1. تلسکوپی

این نوع درب ها دارای دو لت ثابت و دو لت متحرک می باشند. لت های ثابت یکی سمت راست و یکی چپ ورودی قرار دارند. لت های متحرک در امتداد قسمت های ثابت هستند. این مکانیزم حرکتی در درب اتوماتیک تلسکوپی جلوه ای زیبا و خاص به درب های ورودی ساختمان می دهد.

زمانی که حرکت یا وزن توسط سنسور تشخیص داده شد، لت متحرک اول در مرکز ورودی، به روی لت دوم قرار گرفته و سپس هر دو به روی بخش ثابت جمع می شوند. در نتیجه ورودی برای رفت و آمد باز می گردد. این درب مجهز به سنسورهای بسیار دقیق و بدون خطا می باشد. شما می توانید درب شیشه ای اتوماتیک را به حالت، باز و بسته شدن کامل یا نیمه باز، دائم باز و بسته بودن تنظیم کنید. 

اجزای تشکیل دهنده درب تلسکوپی ریل درب، موتور، سنسور، پنل کنترل می باشد.

 • درب های اتوماتیک تلسکوپی را می توانید به 5حالت (باز و بسته شدن کامل یا نیمه باز، دائم باز و بسته بودن) تنظیم کنید.
 • برای زمان بندی اپراتورهای درب اتوماتیک باید با تهران درب تماس بگیرید تا تکنسین های ما به بهترین شکل نصب و راه اندازی کنند، این امر باعث استفاده ی آسان و راحت اشخاص می شود.
 • درب های تسکوبی بیشتر برای مکان های پر تردد کاربرد دارد. این درب دارای دو نوع تلسکوپی و نیمه تلسکوپی است. حرکت درب های تلسکوپی، درون یک ریل و به صورت افقی می باشد. نحوه تنظیم سرعت حرکت لت های شیشه ای باید به گونه ای باشد که لت های متحرک به صورت همزمان، پشت لت ثابت قرار گیرند.

2. اسلایدینگ

درب اسلایدینگ یکی از متداول‌ترین و پر استفاده‌ ترین نوع درب شیشه ای می باشد که با عنوان درب شیشه ای کشویی نیز شناخته می شود. درب شیشه ای اسلایدینگ معمولاً به صورت افقی باز و بسته شده و حرکت درب به صورت خطی انجام می‌گردد. این نوع درب دارای اشکال مختلفی است و به دلیل ویژگی هایی مانند سادگی و زیبایی، در هر فضایی امکان نصب و استفاده دارد. درب اتوماتیک کشویی برای حرکت به طرفین به فضای ثابتی مانند دیوار، نیاز دارد. شیوه عملکرد آن مانند سیستم‌های تا شونده است با این تفاوت که پنل سیستم اسلایدی، از نوع کشویی بوده و لته‌های شیشه در جهت کنار باز و بسته می‌شوند.

درب شیشه ای اسلایدینگ در مکان های مانند فضای بالکن ساختمان‌ها، محوطه سازی استخرها، استادیوم‌ها و مجموعه های ورزشی کاربرد فراوانی دارد. 

3. سوئینگ

یکی از انواع درب های اتوماتیک است که به آن درب اتوماتیک لولایی نیز گفته می شود. درب اتوماتیک سوئینگ جزو دربهای پرکاربرد است که از آن برای مکانهای با عرض ورودی کم استفاده می شود. این نوع درب تمام مکانیزم درب اتوماتیک شیشه ای را دارد، یعنی از شیشه سکوریت، فریم، موتور، اپراتور، چشمی و… تشکیل شده است. تنها تفاوت درب اتوماتیک سوئینگ این است که روی سیستم مکانیکی درب برقی می باشد که دیگر از ریل جهت حرکت لت ها استفاده نمی کند، بلکه مانند درب بازویی ساده باز و بسته می شود. برای اماکنی با فضای کم مانند برج های اداری، ساختمان های آپارتمانی و هتل ها، مراکز خرید استفاده می شود.

مهمترین ویژگی درب اتوماتیک سوئینگ  این است که می توان اپراتور آن را به شکل جداگانه بر روی درب های لولایی عادی که موجود است نصب کرده و به راحتی درب ساده و دستی خود را به یک درب اتوماتیک لولایی تبدیل کرد.

مزایای درب اتوماتیک سوئینگ 

 • طراحی و ساخت آسان و پر کاربرد
 • مقاومت بسیار یالا و قابل اطمینان در رفت و آمد
 • دارای خواص عایق بندی مناسب
 • دارای قطعات ساده تر و کم هزینه

نصب و پیاده‌سازی درب های اتوماتیک شیشه ای یک کار تخصصی و حرفه ای است. باید بدانیم این درب ها با چه مکانیزمی عمل می‌کنند و از چه فناوری‌هایی در ساخت آن ها به کار شده است، چون داشتن اطلاعات در مورد نحوه عملکرد درب به ما کمک می‌کند که بهتر از آن استفاده کنیم و از کارهایی که ممکن است به درب آسیب وارد کند اجتناب کنیم تا ناخواسته باعث خرابی درب ساختمان خود نشویم. دقت کنید برای نصب و راه اندازی درب اتوماتیک شیشه ای خودتان به دست به کار نشوید، زیرا ممکن است اشتباه کنید و باعث ضرر و زیان شوید. تیم مجرب تهران درب با متخصصین و تکنسین های حرفه ای آماده خدمت رسانی در این زمینه می باشد. برای ارتباط با می توانید با شماره 7793421-0912 تماس بگیرید.